E-Postanız: Şifre:

Facebook da bizi bulun

Banner

Hakkımızda

 

Mümin Ceyhan

Bursa Kültür Kaynakları Araştırma Kütüphanesi

Bursalıların Bursa’yı tanıması ihtiyacını karşılamak üzere kurulan Mümin Ceyhan Bursa Kültür Kaynakları Araştırma Kütüphanesinin kuruluş çalışmaları Mayıs 2010 tarihinde başladı ve kütüphane 12 Mart 2011 tarihinde hizmete girdi.

Kütüphane binası kentin akademik merkezinde Uludağ Üniversitesi kampus sınırına hemen 500m. Uzaklıkta Görükle yerleşkesinde Ünikent  Evleri’nin alt katında hizmet vermektedir. 

Mümin Ceyhan Bursa Kültür Kaynakları Araştırma Kütüphanesi bir araştırma ve ihtisas kütüphanesi olup Bursa ile ilgili araştırma yapmak isteyen herkesin kullanımına açıktır. Kütüphanemiz, Bursa’nın öz değerlerinin korunması ve geliştirilmesi için kent hakkında yapılacak tarih, sosyoloji, bilim, coğrafya vb. gibi araştırmaları destekleyecektir.

Kütüphanemiz,  senelik olarak çeviri, bilim ve edebiyat serileri adı altında bu konularda yapılacak özgün çalışmaları kitap haline getirerek Bursa kültür hayatına yeni ürünler vermeyi hedeflemektedir.

Kütüphanemizde Türkçe ve değişik yabancı dillerde temel danışma kaynakları ve sözlükler ile birlikte kataloglanmış yaklaşık 5000 adet materyal bulunmaktadır. Bu sayı Bursa Biblografyasındaki sayıya ulaşmış gözükmektedir. Araştırmacılar bu yayınlardan salonda yararlanmak üzere istedikleri kaynakları ödünç alabilirler. Kitaplar salon dışındaki kullanıma verilmemektedir. Kütüphanedeki tüm kaynakların dijital ortama aktarılması için çalışmalar devam etmekte olup, hali hazırda kitapların yarısı dijital ortama aktarılmıştır. Yurt içinde olduğu kadar yurt dışındaki araştırmacılarında kullanımına kazandırmak istediğimiz kütüphanemizde Osmanlıca ve Türkçe yazma ve basım eserler, tezler, Osmanlıca süreli yayınlar, salnameler, vakfiyeler, osmanlıca belgeler, makaleler, broşürler, süreli yayınlar, cd’ler, eski Bursa fotoğrafları, foto kartlar, çeşitli efemera belgeleri bulunmaktadır.

Kütüphanemizde fotokopi makinesi, tarayıcı, yazıcı ve her türlü bilgi taramasının yapılabildiği internet bağlantısı ve çeşitli konferans veya panellere ev sahipliği yapabilecek 100 seyirci kapasiteli bir seminer salonu bulunmaktadır.

Aslıhan CEYHAN
BURSA/2010

 

 
 
 
Tüm Hakları Saklıdır. ©2023 Bursa Kütüphanesi
002291 sayfa gösterimi